LEKCJA ŻYWEJ HISTORII

27 lutego 2018 roku dla uczniów klas IV - VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum zorganizowana została lekcja żywej historii. Tematem lekcji był Król Kazimierz Wielki. Spotkanie z Żywą Historią poprowadziło Bractwo Historyczne Kerin, mające swoją siedzibę w Subkowach k/Tczewa na Pomorzu. Od kilku lat przedstawiciele Bractwa spotykają się z uczniami w Ornontowicach.

Lekcja rozpoczęła się od opowieści o ojcu Kazimierza - Władysławie Łokietku. Prowadzący zajęcia w ciekawy sposób przedstawili realia życia w XIV-wiecznej Polsce, zobrazowali sytuację geopolityczną, politykę wewnętrzną i zagraniczną Kazimierza Wielkiego, jego zasługi dla naszej Ojczyzny. Zaprezentowali stany społeczne: rycerski, duchowny, mieszczański i chłopski.

Uczniowie biorący udział w spotkaniu chętnie angażowali się w odgrywanie postaci historycznych w scenkach. Przebierając się w stosowne stroje, wcielali się w różne role m.in. króla Władysława Łokietka, króla Kazimierza Wielkiego, biskupa Janisława, żonę Kazimierza – Aldonę, rycerzy polskiego i krzyżackiego, posłańca królewskiego, czy przedstawicieli stanu chłopskiego.
Zajęcia były prowadzone w sposób interesujący i humorystyczny.
oprac. Kornelia Osińska - Kurpas