GOSPODARSTWO EDUKACYJNE "NIEZŁE ZIÓŁKA"

W piątek 23 listopada uczniowie klasy V b pod opieką p. Kornelii Osińskiej – Kurpas i p. Katarzyny Walczak wybrali się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej „Niezłe Ziółka” w Mikołowie - Mokrym.Uczestniczyli tam w dwóch warsztatach edukacyjnych.
Pierwszy, pod tytułem „Ziołowo mi”, poświęcony był pięknie pachnącym i smacznym ziółkom. Uczniowie za pomocą dotyku i węchu poznawali różne zioła, m.in. rozmaryn, szałwię, melisę. Obserwowali je pod mikroskopem. W ogrodzie sprawdzali warunki, w jakich rosną zioła. Chętni mogli posmakować rozgrzewającej ziołowej herbatki. Każde dziecko przywiozło z warsztatów do domu porcję ciętych ziół i woreczek z pachnącą lawendą.
W czasie drugiego warsztatu „regionalnego” uczniowie słuchali opowiadania o stroju śląskim, poznali poszczególne elementy tego stroju, takie jak kiecka, zopaska, jakla. Dowiedzieli się też, co to jest byfyj, co w sobie skrywał, co było w szranku, jak się prało i biglowało. Kosztowali maszkiety z byfyja, pyszne anyżki. Poznali śląskie tradycje związane ze świętami, rodzinnymi uroczystościami. Dzieci przy akompaniamencie akordeonu śpiewały śląskie piosenki „Szła Dzieweczka”, „Poszła Karolinka”.
Niezwykle ciekawe dla dzieci było też zwiedzanie gospodarstwa i słuchanie opowiadania o tym, jak żyją zwierzęta, jakie mają upodobania. Były więc kózki, barany, króliki, kury, kaczki, perliczki, pies i cudne koty.
Było nam żal się żegnać z tym klimatycznym miejscem, jakim jest Zagroda „Niezłe Ziółka”.