BIEG 9 GÓRNIKÓW

W niedzielę, 16 grudnia 2018r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gminie Ornontowice, podobnie, jak w latach ubiegłych, wzięli udział w Biegu 9 Górników. Te sportowe wydarzenie było częścią obchodów 37 rocznicy strajku i pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Uczniowie wraz z nauczycielami WF w ten sposób chcieli oddać hołd tym, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO w czasie pacyfikacji kopalni.

W biegu uczestniczyło 56 szkół województwa śląskiego. Każda szkoła wybrała jednego patrona spośród zastrzelonych górników. Uczniowie z Ornontowic w tym roku pobiegli z wizerunkiem Andrzeja Pełki – 19 letniego górnika, który, postrzelony w głowę przez siły milicyjno – wojskowe, zmarł w szpitalu w Katowicach – Ligocie.

O tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na terenie kopalni opowiadali dzieciom na mecie biegu świadkowie – jeden z przywódców strajku w KWK Wujek, działacz związkowy – Stanisław Płatek oraz rodziny zmarłych górników.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem – Krzyżem Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku

Wyjazd ten dla naszej młodzieży miał nie tylko wymiar sportowy, ale również był lekcją żywej historii. Uczestniczyli w nim: Weronika Juraszus (kl. VIIIa), Magdalena Machulik (kl. VIIIa), Oliwia Cudowska (kl. VIIIa), Anna Działkowska (kl. VIIIb), Nikola Bujoczek (kl. VIIIb), Marlena Smerczek (kl. VIIIb), Mariola Zajusz (kl. VIIIb) oraz Przemysław Skornik i Patryk Mroczkowski (oboje klasa IIIb gim). Opiekunami dzieci byli Elżbieta Lewicka i Karol Zuber, którzy w imieniu wszystkich uczniów serdecznie dziękują Zakładowi Gospodarki Zasobami Gminy w Ornontowicach za pomoc i wsparcie przy przejeździe dzieci na bieg.Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice
ul. Zwycięstwa 7
43-178 Ornontowice
tel./fax:32 2355016
NIP:635-17-19-984
zsp@ornontowice.edu.pl

Biuletyn Informacji Publicznej

Godło Polski

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer