"W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII"

Uczeń klasy VIII b Dawid Niczyporuk przygotował pracę do konkursu organizowanego przez CDDG do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie. Temat II edycji tego konkursu brzmiał: „Święta i uroczystości podczas II wojny światowej”. Dawid przeprowadził i nagrał wywiad ze swoją ciocią, która w czasie II wojny światowej miała 11 lat.
Jury w składzie: dr hab. Maciej Fic (Instytut Historii UŚ), dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), Judyta Ścigała (Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku) wyłoniło laureatów konkursu. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Dawid Niczyporuk. Zajął II miejsce i został wyróżniony dodatkową nagrodą za szczególny wkład w utrwalaniu historii podczas II edycji konkursu „W poszukiwaniu świadka historii”.
Na uroczystości wręczenia nagród w siedzibie CDDG w Radzionkowie obecni byli rodzice Dawida.
Serdecznie gratulujemy laureatowi!

Pracę Dawida można również obejrzeć na stronie https://deportacje45.pl/content/75/swieta

oprac. Kornelia Osińska - Kurpas