BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

5 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dotyczył krajów Europy, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Tegoroczne hasło przewodnie DBI brzmi „Działajmy razem!” i zwraca uwagę jak istotne jest aktywne uczestnictwo w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zarówno dzieci jak i dorośli powinni mieć świadomość, iż tzw, hejt jest zarówno podstawą do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, jak i stanowi źródło wielu cierpień i tragedii ludzkich. Ważne, by dbać o kulturę języka i wzajemnej komunikacji zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i w sieci. Dlatego tak istotne jest, by rodzic wiedział jakie aktywności podejmuje jego dziecko w internecie. W związku z tym Drogi Rodzicu:

- ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu (czas, dostępne strony, komunikatory, portale społecznościowe);

- udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści (Kontakt z nieodpowiednimi treściami, jak pornografia, przemoc czy wulgarne materiały, może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Natomiast gdy odpowiednio dobrane treści i aktywności online mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój społeczny, emocjonalny, moralny i poznawczy. Dlatego dobór stron internetowych, aplikacji czy gier staje się niezwykle ważnym zadaniem dla rodziców.);

- rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci;

- skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu;

- zainstaluj program kontroli rodzicielskiej

Przede wszystkim bądź świadomym Rodzicem. Pomocne mogą okazać się poniższe kontakty:
1) 800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA DZIECI

2) DYŻURNET.PL – ZGŁASZANIE NIELEGALNYCH TREŚCI ON- LINE

3) SIECIAKI.PL – EDUKACJA DLA MŁODYCH INTERNAUTÓW

4) BEZPIECZNIE TU I TAM – KURS INTERNETOWY DLA RODZICÓW (bezpłatny kurs dostępny jest pod adresem https://fundacja.orange.pl/kurs)

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to jak będzie wyglądać nasza przestrzeń w internecie.

Monika Świerczek-Fic

Źródło: http://www.dzieckowsieci.pl/

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice
ul. Zwycięstwa 7
43-178 Ornontowice
tel./fax:32 2355016
NIP:635-17-19-984
zsp@ornontowice.edu.pl

www.spmiarka.edu.pl/smodbip

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer