WARSZTATY CHEMICZNE

W dniach 4 stycznia 2019 r., 23 stycznia 2019 r. i 6 lutego 2019 r. uczniowie klas: VII a, b i c oraz VIII a, b i c Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej. Pod opieką pani Agaty Szuba-Dyrcz, brali udział w warsztatach chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W laboratorium uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP, obowiązującymi podczas wykonywania doświadczeń, otrzymali karty pracy, fartuchy, okulary i rękawiczki. Samodzielnie wykonywali doświadczenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach pracy, pisali obserwacje i wnioski. Uczniowie klas VII powtórzyli wiadomości z zakresu typów reakcji chemicznych i wykonali następujące doświadczenia:
- „duch z salmiaku”,
- „fioletowy obłok”,
- „chemiczny wulkan”,
- „czary – mary z wody utlenionej”,
- „barwny płomień”,
- reakcję cynku z kwasem solnym,
- „ogródek chemiczny”.
Natomiast uczniowie klas VIII badali, które metale są bardziej aktywne i wykonali ciekawe doświadczenia:
- spalanie magnezu,
- reakcję palącego się magnezu z wodą,
- „fajerwerki”,
- „fotobłysk”,
- reakcję sodu z wodą,
- reakcję miedzi z kwasem azotowym (V),
- „srebrne litery”,
- „gąbka cynowa”,
- reakcja glinu z chlorkiem miedzi,
- stop Wooda.
Dzięki wizycie w laboratorium uczniowie mieli możliwość nauczenia się prawidłowego wykonywania prostych czynności laboratoryjnych, poznali sprzęt i odczynniki chemiczne.