WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” zorganizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie przygotowali szmaciane laleczki, które następnie czekały na swoich nowych właścicieli. Podczas akcji udało się zebrać 400 zł, które zostały już przelane na konto UNICEF, by jak najszybciej mogłyby zostać zakupione szczepionki ratujące życie dzieci.
Wszystkim projektantom, wykonawcom laleczek, a także ich nowym opiekunom i darczyńcom gorąco dziękujemy

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty została przeprowadzona w polskich placówkach edukacyjnych. Ma ona na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich ma nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole organizowana jest ich wystawa, a każdy może wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwiają zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, jak również uświadamianie, że pomoc innym może być nie tylko pożyteczna, lecz także przyjemna. Nasi uczniowie nie tylko szyli lalki, ale i mieli okazję poznać bliżej życie dzieci w różnych rejonach świata podczas lekcji geografii pani Iwony Sznapki. Z kolei na lekcjach języka polskiego z panią Aleksandrą Zupok rozmawiali o empatii, przyjaźni i zaletach wolontariatu.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci. Idea