Warsztaty chemiczne w Pałacu Młodzieży w Katowicach

W dniach 26 października br uczniowie klas: VIII a i VIII d Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej. Pod opieką pań: Agaty Szuba-Dyrcz, Elżbiety Lewickiej i Hanny Potyka brali udział w warsztatach chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W laboratorium uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP, obowiązującymi podczas wykonywania doświadczeń, otrzymali karty pracy, fartuchy, okulary i rękawiczki. Samodzielnie wykonywali doświadczenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach pracy, pisali obserwacje i wnioski. Uczniowie klas VIII a i VIII d poznali wiadomości z zakresu kwasów i wykonali następujące doświadczenia:
- reakcję magnezu z kwasem solnym,
- wybuchowe bańki,
- reakcję miedzi z HNO 3 ,
- otrzymywanie kwasu krzemowego,
- działanie stężonego kwasu siarkowego (VI) na różne próbki,
- otrzymywanie kwasu siarkowego (IV),
- otrzymywanie chlorowodoru,
- „kolorowa woda”.
Dzięki wizycie w laboratorium uczniowie mieli możliwość nauczenia się prawidłowego wykonywania prostych czynności laboratoryjnych, poznali sprzęt i odczynniki chemiczne.

Zdjęcia do artykułu