Przedszkole - Barbórka

Z okazji obchodzonego dnia 4 grudnia Święta Górnika – „Barbórki”, nasze przedszkole przez cały tydzień gościło przedstawicieli tego zawodu. Dzieci podczas spotkań z górnikami dowiedziały się o ich ciężkiej pracy wykonywanej pod ziemią, o tym po co i w jaki sposób wydobywany jest węgiel, poznały poszczególne elementy munduru górniczego oraz znaczenie koloru pióropusza na jego czapce. Nasi goście pokazali przedszkolakom prawdziwe latarki, kaski i inne przedmioty wykorzystywane w ich pracy na co dzień oraz opowiedzieli wiele ciekawostek, w tym legendy o świętej Barbarze oraz o Skarbniku. 7 grudnia grupy „Ośmiorniczki” oraz „Nutki” odwiedzili również ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dzieci miały okazję poznać pracę ratownika. Zobaczyły sprzęt ratowniczy, próbowały zawiązać linę do uprzęży oraz przymierzały hełmy. Panowie pokazywali również jak należy udzielać pomocy przy wykorzystaniu fantomu. Dzieci wręczyły gościom wiele laurek, składając im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a górnicy odwdzięczyli się słodkimi upominkami. Każde spotkanie było wyjątkowe, a dzięki naszym cudownym gościom, mogliśmy bliżej poznać trud pracy górników.