Warsztaty chemiczne

W dniu 24 lutego br uczniowie klas: VIII a, VIII b, VIII c i VIII d Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej. Pod opieką pań: Agaty Szuba-Dyrcz, Elżbiety Lewickiej i Anny Profaska brali udział w warsztatach chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W laboratorium uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP, obowiązującymi podczas wykonywania doświadczeń, otrzymali karty pracy, fartuchy, okulary i rękawiczki. Samodzielnie wykonywali doświadczenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach pracy, pisali obserwacje i wnioski. Uczniowie klas VIII utrwalili wiadomości z zakresu otrzymywania soli wykonując następujące doświadczenia:

• reakcję zobojętniania zasady kwasem,
  • „fioletowy obłok”,
  • reakcję metalu z kwasem,
  • reakcję soli z kwasem,
  • reakcję soli z zasadą,
  • reakcję soli z solą,
  • „chemiczną oranżadę”.

Dzięki wizycie w laboratorium uczniowie mieli możliwość nauczenia się prawidłowego wykonywania prostych czynności laboratoryjnych, poznali sprzęt i odczynniki chemiczne.

Zdjęcia do artykułu