Przedszkole - Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, tzw. "Dzień Kolorowej Skarpetki". Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z zespołem Downa - 3. Stąd też inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Jak co roku nasze przedszkole włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”.

Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z zespołem Downa żyją wśród nas - tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Przedszkolaki wysłuchały także książek, które w przystępny sposób przybliżyły im omawiany temat. Dopełnieniem obchodów tego dnia było założenie dwóch niepasujących, kolorowych skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób wszyscy chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.