21 października 2019 r. uczniowie klas 8 wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Gdy weszliśmy na teren muzeum, przed nami ukazał się napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” - sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przejściu przez bramę udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu. Nie da się ukryć, że na twarzach uczniów pojawiały się łzy wzruszenia. Aby uczcić tragiczną śmierć tysięcy ludzi zapaliliśmy symboliczne znicze pod Ścianą Straceń.
Kolejną częścią zwiedzania był obóz Birkenau, gdzie mogliśmy zobaczyć ogrom poobozowej przestrzeni, a na niej znajdujące się rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz rozciągające się kilometry drutu kolczastego, które uzmysłowiły nam rozmiar tragedii i jej realność. Auschwitz - Birkenau to fragment historii, o której nie możemy i nie powinniśmy nigdy zapomnieć.
Na zakończenie udaliśmy się do kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, gdzie w dolnej kondygnacji kościoła, wchodzącego w skład Centrum św. Maksymiliana, pod koniec lat 90-tych, na stałe została zainstalowana wystawa zatytułowana „Klisze pamięci. Labirynty”. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa – przedstawia niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Wystawa, choć tak trudna, wywarła na wszystkich ogromne wrażenie i nikt nie pozostał obojętny.
Wróciliśmy do domu wzruszeni, mając za sobą lekcję budzenia szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie.
Justyna Podbielska-Smolorz
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer