SZKOŁA PAMIĘTA - LEKCJA ŻYWEJ HISTORII

5 listopada gościliśmy kolejny już raz w naszej szkole przedstawicieli Bractwa Kerin z miejscowości Subkowy na Pomorzu.
Bractwo Kerin zajmuje się przekazywaniem wiedzy z zakresu historii przez ciekawą i humorystyczną opowieść. Naczelnym założeniem tych zajęć jest ich interaktywność – młodzi odbiorcy – uczniowie – odgrywają w nich różne role, dzięki czemu mają niepowtarzalną szansę założenia strojów historycznych czy obejrzenia eksponatów, które są wiernymi replikami historycznych oryginałów.
Prowadzone przez Bractwo Kerin lekcje żywej historii uwzględniają wymagania aktualnej podstawy programowej. Działalności dydaktycznej Bractwa Kerin patronuje TVP HISTORIA. Tegoroczna lekcja żywej historii poświęcona była tematyce II wojny światowej. Została ona zorganizowana dla uczniów klas IV – VIII dla upamiętnienia 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zajęcia były atrakcyjne dla dzieci. Uczniowie w ciszy i skupieniu, z maskami na oczach wysłuchali nagrania, mówiącego o początkach II wojny światowej. Później chętnie angażowali się w kolejne zadania, wcielając się w rolę Ribbentropa, Mołotowa, żołnierza niemieckiego i żołnierza sowieckiego, polskiego lotnika walczącego o Anglię, więźniów obozu Auschwitz – Birkenau, harcerza z Szarych Szeregów.
Treści przekazane podczas tych zajęć pomogły utrwalić i ubogacić wiedzę dzieci o wydarzeniach II wojny światowej w Europie i na świecie oraz na ziemiach polskich.

oprac. Kornelia Osińska - Kurpas