DZIEŃ SAMORZĄU TERYTORIALNEGO

obraz 30 lat wolnych wyborów
27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto, które upamiętnia wybory samorządowe 27 maja 1990 roku. To Święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku - na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu. W Uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej możemy przeczytać, że idea odbudowy w naszym kraju autentycznego samorządu, utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku. W odrodzonej Polsce rozpoczął się wtedy proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli – wspólnotom terytorialnym.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, po przywróceniu samorządu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiając święto samorządu terytorialnego wyraził uznanie i szacunek wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego powstania i działalności. To: radni, wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie i marszałkowie, pracownicy samorządowi, członkowie związków i stowarzyszeń samorządowych.
Rok 2020 ogłoszony jest Rokiem Samorządności.

logo fundacji

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego dla upamiętnienia odrodzenia idei samorządności w Polsce w 1990 r., przygotowała dla uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół średnich Akcję „Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym”.
Nasza szkoła skorzystała z otrzymanego od Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej zaproszenia i przystąpiła do Akcji „Narodowa Lekcja o Samorządzie Lokalnym”. W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas VIII zapoznali się z przygotowanymi przez Fundację materiałami o samorządzie lokalnym w Polsce. Przypomnieli sobie też poznane na wcześniejszych lekcjach wiadomości o samorządzie gminnym, powiecie i województwie. Nawiązali do projektu „Moja Gmina”, który realizowali w czasie lekcji wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie pamiętają również zorganizowane w szkole spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego – Przewodniczącym Rady Gminy Ornontowice – panem Henrykiem Nieużyłą oraz Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Ornontowice – panem Ryszardem Milanowskim.
Akcja „Narodowa Lekcja o Samorządzie Lokalnym” uświadamia nam, że jeśli chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie, to powinniśmy włączać się w budowanie silnych wspólnot lokalnych – znających swoje prawa i możliwości działania. Samorządność oznacza współodpowiedzialność. Ważne są zatem działania aktywizujące mieszkańców oraz edukacja wzmacniająca postawy i kompetencje obywatelskie.