KAMPANIA 19 DNI

PROFILAKTYCZNY LISTOPAD
„KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”

Pierwsza połowa listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym była okresem intensywnej pracy informacyjno-profilaktycznej w ramach ogólnoświatowej „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.”Kampanią koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet - Women's World Summit Foundation, która co roku prezentuje raport z prowadzonych działań przed Organizacją Narodów Zjednoczonych. W Polsce przedsięwzięciem koordynuje „Fundacja PoDRUGIE”.

W tym roku nasza szkoła – wraz z partnerem, którym był Urząd Gminy – po raz pierwszy przystąpiła do akcji. Niestety okoliczności związane z pandemią spowodowały,że większość aktywności odbyło się za pośrednictwem internetu. Przez 19 dni mogliśmy obserwować w mediach społecznościowych działania szkoły na rzecz kampanii. W klasach 1-3 udało się przeprowadzić, jeszcze na teremie szkoły, tematyczne warsztaty dotyczące praw dziecka i przeciwdziałania przemocy. Odbyły się także projekcje tematycznych filmów. W klasach starszych zajęcia poruszające powyższą tematykę miały miejsce w ramach wirtualnych godzin wychowawczych. Ponadto wiele zespołów klasowych zorganizowało tzw” pomarańczowy dzień”, prezentując się na zajęciach w kolorze pomarańczowym czy z pomarańczową kokardką – symbolem kampanii. W ramach 19-dniowej akcji uczniowie i ich rodzice, za pośrednictwem szkolnej strony FB, a także informacji publikowanych w dzienniku elektronicznym mieli okazje zapoznać się z biografiami osób, dla których prawa dziecka miały znaczenie nadrzędne (J.Korczak, Malala Yousafzai), działalnością organizacji pomocowych (Unicef, telefony zaufania, lokalne instytucje służące wsparciem). Dla rodziców przygotowano także oferty internetowych prelekcji czy artykuły, których celem było wzmacnianie kompetencji wychowawczych. Zorganizowano także wirtualny Dzień Tolerancji (16.11.) - to międzynarodowe święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie - bez przemocy, bez agresji, bez uprzedzeń. W czasie 19 dni akcji uczniowie mogli wykazać się także swoją kreatywnością uczestnicząc w konkursach na plakat, hasło i prezentację podejmującą tematykę wydarzenia. Piękne nagrody książkowe poruszające tematykę praw dziecka, przeciwdziałania przemocy i radzenia sobie z emocjami ufundowała Rada Rodziców.

Działania szkoły śledzone były przez wielu mieszkańców Ornontowic. Urząd Gminny aktywnie promował w tym zakresie nasze przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, iż za rok ponownie przystąpimy do „Kampanii 19 dni...”, a akcja na dobre wpisze
się w kalendarz naszego Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego!

Zdjęcia z Kampanii 19 Dni