#lekcjaHIGIENY, #wirusoochrona

W dniach od 03.03.2021 r. do 15.03.2021 r. w Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Gminie Ornontowice przeprowadzona została akcja informacyjno – edukacyjna pt. „Wirusoochrona” (#lekcjaHIGIENY). W zajęciach udział wzięły wszystkie grupy przedszkolne, tj. Nutki, Ośmiorniczki, Sówki, Misie, Gwiazdki, Jeżyki, Pszczółki, Słoneczka, Motylki, Kotki, Stokrotki.

Poruszone zostały następujące zagadnienia:
  • prawidłowa higiena rąk,
  • podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa,
  • zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych,
  • podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna,
  • inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych).

W trakcie trwania zajęć dzieci eksperymentowały i nabywały doświadczenia we wszystkich obszarach rozwoju: fizycznym, emocjonalnym, poznawczym i społecznym. Dzięki zaproszonym gościom zajęcia stały się atrakcyjniejsze. Jedna z mam naszego przedszkolaka – Pani doktor Natalia, zaprezentowała strój lekarski. Dzieci mogły oswoić się z wyglądem lekarza w czasie pandemii oraz wysłuchać pogadanki o konieczności oraz potrzebie szczepień. Na zajęciach z aktywności fizycznej zagościł nauczyciel wychowania fizycznego – nie obyło się bez zawodów sportowych. W ramach kształtowania postaw prozdrowotnych zagościł fizjoterapeuta. Natomiast o prawidłowym odżywianiu opowiedziała Pani dietetyk wraz z prezentacją piramidy żywieniowej. Wszystkie dzieci z zainteresowanie oraz uśmiechem na twarzy uczestniczyły w zajęciach. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne przedstawiające wirusy i bakterie. Dzieci z poszczególnych grup otrzymały zadanie domowe, którego celem było przekazania zdobytych informacji wśród najbliższych domowników - przedszkolaki robiły zdrowe kanapki, demonstrowały jak prawidłowo myć ręce, wykonywały poranne ćwiczenia.

Atrakcyjna forma zajęć z pewnością podniosła świadomość dzieci – nabyły one przekonania, że stosowanie się do powszechnie znanych zasad higieny to podstawowe zachowania chroniące przed wirusami, w tym również przed niebezpiecznym w dzisiejszych czasach koronawirusem.