DZIEŃ ZIEMI

symbol recyklinguZapraszamy wszystkich uczniów klas IV – VIII do wzięcia udziału w obchodach Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Głównym celem tego dnia jest pogłębienie świadomości dotyczącej problemu ilości odpadów i śmieci wytwarzanych w naszych gospodarstwach domowych.

W ramach obchodów proponujemy następujące konkursy:

1. Konkurs na film krótkometrażowy: „Akcja - segregacja”.
  2. Konkurs skierowany jest dla uczniów kl. VI – VIII polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej dbania o środowisko, sortowania odpadów lub wprowadzania innowacyjnych rozwiązań ekologicznych realizowanych na terenie gminy Ornontowice. Maksymalny czas trwania filmu to 3 minuty. Dopuszczalna jest każda forma artystyczna (film, teledysk, reportaż, animacja itp.) Film zapisany w formie pliku video w formacie: .mp4, .mov lub .avi, należy przesłać do dnia 29.04.2021 r., do pani Lucyny Piechoczek-Niezgoda na adres: lpiechoczekniezgoda@ornontowice.edu.pl

3. Konkurs na hasło i plakat promujący segregację odpadów.

4. Konkurs skierowany jest dla uczniów klas IV-VIII. W ramach konkursu należy wymyślić hasło promujące segregację odpadów. Powinno ono zawierać maksymalnie 10 słów. Przygotować plakat ilustrujący wymyślone hasło. Plakat może być wykonany dowolną techniką plastyczną na papierze w formacie A3.
    Zdjęcie plakatu należy przesłać do dnia 29.04.2021 r., do pani Agaty Szuba-Dyrcz na adres: aszubadyrcz@ornontowice.edu.pl

5. „Konkurs wiedzy o odpadach”.

6. Tematyka konkursu dotyczy segregacji odpadów, ich ponownego wykorzystania, zagrożeń jakie niosą dzikie wysypiska, a także jak postępować na co dzień aby przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VIII i będzie przeprowadzony w formie testu zadań zamkniętych i otwartych. Konkurs odbędzie się 22 kwietnia 2021 r. na 7 lekcji. W czasie spotkania online uczniowie otrzymają link do testu.
    Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie mogą zgłaszać się do pani Jolanty Spyry, adres: jspyra@ornontowice.edu.pl

7. Eko - zadania, czyli bank pomysłów na obchody Dnia Ziemi.

8. Konkurs skierowany jest do uczniów kl. IV - VIII, polega na opisie eko - zadania - “W jaki sposób możemy obchodzić Dzień Ziemi”. Praca powinna zawierać: Nazwę eko - zadania, opis, na czym polega to zadanie, niezbędne materiały, narzędzia. Eko - zadanie ma być skierowane zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Liczy się: oryginalny pomysł i jego prezentacja. Eko - zadanie musi być wykonalne, nieabstrakcyjne. Pożądane efekty powinne być widoczne po zakończeniu zadania. Do pracy można dołączyć grafikę nawiązującą do eko zadania. Forma pracy pisemna (druk komputerowy max. strona A4). Prace należy przesłać mailem do pani Iwony Sznapka isznapka@ornontowice.edu.pl do dnia: 29.04.2021 r.

9. Konkurs „Na tropie dzikich i nielegalnych wysypisk śmieci w naszym powiecie, gminie, najbliższym otoczeniu”.

10. Cel konkursu polega na znajomości zagadnień ochrony środowiska najbliższej okolicy oraz uświadomienie problemu składowania nielegalnych wysypisk śmieci. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas IV-VIII. Każdy uczeń może przystąpić do konkursu wysyłając pracę w formie krótkiego filmu lub reportażu dotyczącą zagadnień konkursu do pani Marioli Łańskiej mlanska@ornontowice.edu.pl do dnia: 29.04.2021 r. Prace można wykonać maksymalnie w 3 osobowej grupie.

Wszystkie prace zostaną ocenione przez Szkolną Komisję Konkursową. Komisja przyzna I, II i III miejsce oraz wyróżnienia. Punkty będą przyznawane za pomysł, kreatywność, zgodność z tematyką, jakość wykonania i zaangażowanie. Prace z Internetu będą dyskwalifikowane.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły oraz na portalu Librus. Uczestnicy konkursów otrzymają dyplomy, punkty dodatnie zgodnie z przyjętymi kryteriami oraz oceny z przedmiotów: (przyroda, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka).