230 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową, Konstytucję 3 Maja. Powstała w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Koniec XVIII wieku przyniósł trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała zasadę trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty, stawiała chłopów pod ochroną państwa.
Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w 1990 roku.
Od 2004 roku między świętami 1 Maja – Świętem Pracy i 3 Maja – Świętem Narodowym Trzeciego Maja, jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer