Początki Szkoły Podstawowej, mieszczącej się w obecnym budynku, sięgają roku 1951, ubiegłego stulecia. To właśnie w tym roku, a dokładnie 3 listopada 1951r., próg szkoły po raz pierwszy przekroczyły dzieci z rocznika 1944. Uczniowie oraz grono pedagogiczne zostały powitane przez przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej, Jana Połapa oraz przedstawicieli Komitetu Rodzicielskiego.
Jednak „Nie od razu Rzym zbudowano”... tak też było z naszą szkołą. Po uroczystym rozpoczęciu, w szkole nadal trwał remont. Trwały roboty malarskie, dekarskie, a co najważniejsze instalowano centralne ogrzewanie. Mimo ogromnego zaangażowania Komitetu Rodzicielskiego jak i samych mieszkańców Ornontowic, szkoła ciągle borykała się z problemami finansowymi.
Wbrew przeciwnościom szkoła ciągle się rozwijała. Organizowano coroczne święta szkoły czy dożynki. Szczególnie dbano też o uczniów, którym organizowano kilkudniowe wycieczki w Beskidy, czy do Krakowa i Warszawy.
Szczególnym wydarzeniem były odwiedziny znanego pisarza Alfreda Szklarskiego, który zawitał w naszych murach w 1966 roku.
Po odejściu na emeryturę kierownika szkoły Dominika Gryta, nowym dyrektorem została Adela Jagielska. W rok później z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego i dyrekcji powołano Komitet Budowy Sali Gimnastycznej. Inwestycję rozpoczęto w 1978 roku, a ukończono i oddano do użytku w 1983 roku.
W 1988 roku na stanowisku dyrektora nastąpiła kolejna zmiana. Panią Adelę Jagielską zastąpiła Danuta Konarska, której zastępcą została Teresa Machulik. W trzy lata później, po rezygnacji Danuty Konarskiej z funkcji dyrektora, stanowisko to objęła Teresa Machulik, a jej zastępcą została Teresa Nowak.
W tych latach w szkole zachodziły ciągłe zmiany. Zmieniali się nauczyciele, wzrastała liczba uczniów. Działały organizacje, takie jak: Rada Młodzieżowa, Spółdzielnia Uczniowska, SKO, SKS, LOP i PCK. Najprężniej działało harcerstwo.
W 1994 roku władzę w szkole powierzono Elżbiecie Bednarczyk, a funkcję zastępcy objęła Danuta Jasielczuk. Drugim wicedyrektorem, trzy lata później, została Gizela Siedlaczek.
W rok później rozpoczęła się rozbudowa naszego budynku szkolnego. Prace trwały 3 lata, by 1 września 1998 roku oddać do użytku nowy segment.
Szkoła ciągle poszerzała swoje horyzonty, a zajęcia dla uczniów były coraz bardziej atrakcyjne. Podczas zajęć zaczęło pojawiać się coraz więcej pomocy dydaktycznych. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w coraz większej liczbie konkursów czy zawodów, osiągając niejednokrotnie wysokie lokaty na różnych szczeblach.
W 2005 roku władzę w szkole powierzono Gizeli Siedlaczek, a jej zastępcą zostały Bożena Kubica oraz Maria Bończyk, która stanowisko to zajmowała w latach 2005 – 2007. W późniejszym czasie, związanym z kolejną reformą w oświacie, dotyczącą zmiany szkoły podstawowej na ośmioletnią i likwidacją gimnazjum, w latach 2017 – 2019 wicedyrektorem został Wojciech Hoszek, a w roku 2018 – 2019 Monika Orłowska-Przybyła.
Obecnie, po wygranym konkursie, władzę w naszej szkole piastuje Monika Orłowska-Przybyła, a jej zastępcami są Bożena Kubica i Iwona Sznapka.
Warto wspomnieć, że w roku jubileuszowym w naszej szkole uczy się 549 uczniów i uczennic, w 26 oddziałach.
14 października zorganizowane zostaną uroczyste obchody Jubileuszu 70 -lecia Szkoły Podstawowej połączone z Dniem Edukacji Narodowej.
Harmonogram obchodów:
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer