Czy wiesz, że Twój komputer może zostać zaatakowany przez złośliwych użytkowników Internetu z całego świata? Czy wiesz, że Twój komputer również może zachorować? Oto programy, które warto mieć na swoim komputerze, które ochronią go od niechcianych chorób:
- Firewall- jest to coś jak kontrola graniczna, która sprawdza wszystko, co trafia do Twojego komputera i z niego wychodzi;
- programy antywirusowe i programy typu anty- spyware – zwalczają wirusy i spyware. Bez tych programów nie przeglądaj stron internetowych! To tak , jakbyś chciał , aby Twój komputer zachorował.
Chroniąc swój komputer musicie uważać również na to, jakie programy na nim otwieracie, jaką pobieracie muzykę czy grę.
W Internecie możecie serfować, tzn. przeglądać i korzystać ze stron internetowych poświęconych różnym tematom. Aby sprawnie znaleźć stronę o tematyce, która nas interesuje , stworzono wyszukiwarki internetowe. Pewnie znacie niektóre z nich i z nich korzystacie wyszukując np. muzykę, bajki czy szukając różnych gier. Jedną z najbardziej popularnych jest wyszukiwarka Google. Znajdujecie tam to , co was interesuje poprzez wpisanie słowa- klucza.
Pamiętaj jednak młody serwerze: Nie wszystkie informacje są prawdziwe. Sprawdź więc kilka z nich i porównaj ja ze sobą , by mieć pewność co do ich prawdziwości.
Uważać musisz również na strony internetowe, które zawierają informacje , ale takie, które Cię nie interesują. Lepiej wtedy nie otwierać takiej strony, bo może ona okazać się dla Ciebie nieprzyjemna. Najlepiej zrobisz, jeśli nie otworzysz danej strony, za to pójdziesz porozmawiać ze swoimi rodzicami i poprosisz, aby zgłosili ją do Dyżurnetu : www.dyzurnet.pl
Chyba nie chciałbyś, żeby Twój komputer zachorował.
Pewnie korzystasz z czatów internetowych ,by porozmawiać ze swoimi kolegami? Oczywiście, że tak! To przecież takie ciekawe. Nie ma w tym nic złego, ale musisz również przy tym zachować ostrożność. Pamiętaj by nie zdradzać zbyt wielu informacji na swój temat, gdyż mają do nich dostęp setki tysięcy osób! Czasem wystarczy, że podasz swój Nick, adres e-mail, swoje zdjęcia czy nazwę szkoły, do której chodziłeś, a inni ludzie mogą dowiedzieć się bardzo dużo na Twój temat, na pewno więcej niż sam byś chciał by wiedzieli. Używając Nicków na stronach internetowych nie powinniście podawać swoich pełnych, prawdziwych imion i nazwisk. Wymyślcie przezwisko, takie które będą widzieli wszyscy, zarówno ci z którymi chcecie rozmawiać jak i ci, z którymi rozmawiać nie zamierzacie.
Pamiętaj! Nie należy podawać nigdzie swojego adresu, numeru telefonu, szkoły , do której chodzisz ,ani podawać dokładnej daty urodzin. Jeżeli będziesz się nad czymś zastanawiał, pójdź o poradę do rodzica czy nauczyciela, nie rób niczego samemu.
Złote zasady:
1. Bądź odpowiedzialny! Będąc on-line – anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
2. Korzystaj z czatów i komunikatorów przeznaczonych dla młodych ludzi, najlepiej takich, które są moderowane.
3. Nie przesyłaj dalej wiadomości, zdjęć i innych treści, które mogą być krzywdzące dla innych.
4. Twórz bezpieczne profile.
5. Wysyłaj zdjęcia tylko do tych osób, które znasz i którym ufasz.
6. Nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomymi, nawet jeśli stali się oni Twoimi „internetowymi przyjaciółmi”. Zawsze powiedz o tym swoim rodzicom. Lepiej być BEZPIECZNYM niż ŻAŁOWAĆ.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer