60 LECIE NASZEJ SZKOŁY

Czy wiele się zmieniło? Jubileusz 60- lecia Szkoły Podstawowej w Ornontowicach

60 lat temu, dokładnie 3 listopada 1951r., próg nowego budynku szkoły podstawowej w Ornontowicach przekroczyły w uroczystym pochodzie dzieci z rocznika 1944 wraz z gronem pedagogicznym na czele z ówczesnym dyrektorem szkoły Dominikiem Grytem. Jak wiele się od tego czasu w szkole zmieniło, mieli okazję dowiedzieć się wszyscy uczestnicy obchodów 60-lecia szkoły zorganizowanych w dniach 3-5 listopada 2011 r.

Pierwszy dzień jubileuszu świętowali obecni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Gminie Ornontowice. Na początku uroczystej akademii głos zabrała p. Gizela Siedlaczek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w skład którego wchodzi obecnie jubilatka. Następnie uczniowie poznali historię szkoły od 1922r. przedstawioną w prezentacji multimedialnej oraz obejrzeli występy artystyczne ich koleżanek i kolegów przygotowane specjalnie na tę okazję. Dla uczniów przygotowano także urodzinowy poczęstunek z funduszy Komitetu Rodzicielskiego. Po południu każda z osób związanych ze szkołą mogła wziąć udział w uroczystej mszy, którą odprawił ks. proboszcz Jerzy Kiełbasa wraz z innymi księżmi – absolwentami ornontowickiej podstawówki.

W kolejnym dniu szkołę wizytowali zaproszeni na uroczystość goście – przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych organizacji, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i katecheci, sponsorzy i przyjaciele szkoły. Była to wspaniała okazja, żeby przekonać się, jak wiele wspomnień pozostało w pamięci z lat szkolnych, tym bardziej, że wielu spośród gości jest absolwentami jubilatki.

Po przemówieniach, m.in. Wójta Gminy Ornontowice p. Kazimierza Adamczyka i Przewodniczącego Rady Gminy Ornontowice p. Tadeusza Zientka oraz p. dyrektor Gizeli Siedlaczek, nastąpił moment składania życzeń. Następnie prowadząca jubileuszową galę p. Gabriela Wyrobek, zaprezentowała zebranym, podobnie jak w dniu poprzednim, historię szkoły.

W niezwykłą podróż sentymentalną natomiast zabrali uczestników obchodów 60-lecia Szkoły Podstawowej młodzi artyści pod opieką p. Anity Geratowskiej i p. Justyny Podbielskiej – Smolorz. Na początku można było zobaczyć dzieci przebrane w stroje uszyte na wzór tych z fotografii rocznika 1944, bawiące się i śpiewające piosenki z tamtych lat, a potem przenieść się wraz z piosenką „Zawsze niech będzie słońce” w języku rosyjskim do lat sześćdziesiątych, zatańczyć twista ze swoim wuefistą czy zaśpiewać wraz z występującymi „Dozwolone od lat 18” „Czerwonych Gitar”. Przede wszystkim jednak zobaczyć można było w zabawnie przygotowanych scenkach, jak bardzo zmienili się uczniowie i nauczyciele oraz ich wzajemne relacje przez te 60 lat. Program artystyczny dostarczył obecnym wiele wzruszeń i zabawy, a nie była to jedyna okazja, ponieważ na ten dzień zaplanowano jeszcze bogatą wystawę prac artystycznych absolwentów i uczniów oraz zwiedzanie szkoły, gdzie każdy kąt był pewnie okazją do wspomnień.

W sobotę, 5 listopada br. natomiast zorganizowano w szkole Dzień Otwarty dla absolwentów i rodziców uczniów. Z rozrzewnieniem odszukiwali oni siebie, kolegów i nauczycieli na wystawie fotografii oraz w kronikach klasowych i szkolnych. Specjalnie dla nich przygotowano w szkole kawiarenkę, by w miłej atmosferze mogli powspominać szkolne lata. Każdy z uczestników obchodów miał również okazję zakupić okolicznościowy folder zawierający informacje o historii, dyrektorach, nauczycielach i absolwentach ornontowickiej podstawówki bogato ilustrowany zdjęciami.

Z okazji swego święta szkoła otrzymała wiele życzeń, za które dyrekcja, nauczyciele, pracownicy serdecznie dziękują. Wyrazy wdzięczności należą się również sponsorom, ponieważ dzięki ich hojności impreza jubileuszowa zyskała należytą oprawę.

Agnieszka Paruzel