POGADANKA O ENERGII

Uczniowie wchodzący w skład zespołu ds. energii przeprowadzili pogadanki w klasach oraz wśród przedszkolaków o tym jak ważne jest oszczędzanie energii. Przedstawili swoim kolegom odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Dlaczego energię trzeba oszczędzać?

Energię trzeba oszczędzać, gdyż mogą wyczerpać się złoża paliw kopalnych czyli węgla, również dlatego, że każde oszczędzanie daje korzyści finansowe, ale przede wszystkim dlatego że zbyt duże wykorzystywanie paliw kopalnych prowadzi do zmian klimatycznych.

Jaki związek ma spalanie węgla ze zmianami klimatycznymi?

Spalanie węgla dla ogrzania naszych domów czy wytwarzania energii elektrycznej, czy spalanie ropy do napędzania samochodów powoduje wydzielanie do atmosfery gazów cieplarnianych (szczególnie dwutlenku węgla) co skutkuje wzrostem efektu cieplarnianego a tym samym globalnym ociepleniem.

Jakie mogą być skutki globalnego ocieplenia?

Podwyższona temperatura może spowodować, że w niektórych rejonach Ziemi będzie więcej opadów i gwałtowne sztormy a w innych natomiast może zabraknąć wody, wystąpią susze i pożary, przez to mogą obniżyć się zbiory plonów. Fale gorąca mogą doprowadzić do rozwoju epidemii, szczególnie rozprzestrzeniania się chorób, które rozwijają się w klimacie gorącym.
Podwyższona temperatura powoduje również topnienie lodowców i wcześniejsze odwilże, co może skutkować powodziami i podniesieniem się poziomu wód. Część lądów może znaleźć się pod wodą, może wyginąć wiele gatunków roślin i zwierząt.

Czy my możemy coś zrobić?

Tak. Możemy zacząć od oszczędzania ciepła i energii elektrycznej w naszych domach i w szkole. Do tego chcemy was zachęcić i zaprosić do wspólnego działania.

Pamiętaj:
• Gaś niepotrzebnie świecące się żarówki.
• Gdy wychodzisz z klasy na przerwę pilnuj aby zgasić światło.
• Gdy jest jasno w klasie nie włączaj światła.
• Pilnuj aby na korytarzu nie świeciło się światło bez potrzeby.
• Wyłącz urządzenie z trybu czuwania.

Uczniowie wykonali i rozwiesili również naklejki zachęcające do wyłączania zbędnego oświetlenia.