slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3 slideshow 4 slideshow 5 slideshow 6 slideshow 7 slideshow 8 slideshow 9 slideshow 10 slideshow 10 slideshow 11

SPOTKANIA Z RODZICAMI

Harmonogram spotkań z rodzicami
27.03 - 28.03.2023 r.


Klasa
Data
Wychowawca
Sala
Godzina
1A
27.03.2023r.
p. Szwiec Sandra
8
1630
1B
27.03.2023r.
p. Woźniak-Wasilew Katarzyna
14
1630
1C
28.03.2023r.
p. Paruzel-Osojca Joanna
14
1700
1D
27.03.2023r.
p. Zmarzlik Magdalena
6
1630

Przedszkole - Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, tzw. "Dzień Kolorowej Skarpetki". Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z zespołem Downa - 3. Stąd też inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Jak co roku nasze przedszkole włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”.

Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z zespołem Downa żyją wśród nas - tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Przedszkolaki wysłuchały także książek, które w przystępny sposób przybliżyły im omawiany temat. Dopełnieniem obchodów tego dnia było założenie dwóch niepasujących, kolorowych skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób wszyscy chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.

Przedszkole - "Muzyka i ruch przez cały rok"

W ramach comiesięcznych spotkań dot. innowacji pedagogicznej "Muzyka i ruch przez cały rok" grupy przedszkolne "Malinki" i "Jagódki" muzycznie przywitały wiosnę. Wszyscy razem wybraliśmy się na spacer przy utworze "Bavardo". Podczas jego słuchania dzieci odgadywały i naśladowały różne zwierzęta, które mogą spotkać podczas wiosennych spacerów w parku, lesie, czy na łące. W trakcie zabaw ruchowych przedszkolaki nabyły umiejętności współpracy w parach. Wykorzystana została Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, w której kształtowaliśmy kompetencje nawiązania kontaktu z partnerem w ramach relacji partner aktywny - partner bierny, czyli "prowadziliśmy ślepca", "ciągnęliśmy worek" oraz "rolowaliśmy dywan". Dzięki zajęciom dzieci nabyły nowych doświadczeń.

Osiągnięcia sportowe uczennicy klasy 2a

Mia Beza, uczennica naszej szkoły (klasa2a), trenuje wyczynową jazdę na snowboardzie w Akademii Sportów Freestylowych w Chorzowie. To dopiero jej drugi sezon startów w najważniejszych zawodach w Polsce ale jakże udany i wyjątkowy.
Nadal jako najmłodsza zawodniczka wystartowała w Pucharze Polski w kategorii Slopestyle i Big Air.
Po trzech edycjach na snowparkach w Zakopanym i Białce Tatrzańskiej, zdobyła wszystkie pierwsze miejsca i w klasyfikacji generalnej wygrała wymarzony Puchar Polski.

10-11.03.2023 Mia wzięła udział w najważniejszych zawodach sezonu w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Po rewelacyjnych skokach z trudnymi ewolucjami akrobatycznymi oraz świetnych trickach na przeszkodach, zdobyła dwa złote medale oraz tytuły Międzynarodowego Mistrza Polski Snowboard Freestyle osobno w kategorii Slopestyle i kategorii Big Air.
W tym sezonie Mia dodatkowo spróbowała swoich sił w konkurencji na czas a dokładnie Banked Slalom. Slalom ten jest bardzo trudny technicznie a trasa specjalnie budowana z wysokimi bandami i często skoczniami. Zarówno w Zakopanym jak i Rzykach udało się uzyskać najlepsze czasy i zdobyć pierwsze miejsca.
Sukcesem w tym sezonie jest również to, że Mia mając zaledwie 8 lat zrobiła tak trudne tricki na snowboardzie jak frontflip czyli salto w przód jak i backroll czyli salto w tył. Jak nam wiadomo jest jedną z najmłodszych dzieci na świecie wykonującą takie skoki.

Gratulujemy i życzymy Mii dalszych sukcesów, tym razem również na międzynarodowych zawodach. A tym czasem Mia już przygotowuje się do sezonu letniego w którym bedzie startowała na zawodach, pływając na wakeboardzie.

Przedszkole - wizyta w kwiaciarni

Grupy przedszkolne "Jeżyki" i "Sówki" wybrały się z wizytą do pobliskiej kwiaciarni. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z pracą kwiaciarki/florystki. Pani w kwiaciarni pokazała nam najpiękniejsze kwiaty wiosenne w różnych kompozycjach, opowiedziała dzieciom o wielu gatunkach kwiatów oraz sposobach ich pielęgnacji. Dziękujemy za spotkanie.
Następnie przedszkolaki, wiedząc jak wyglądają wiosenne kwiatki, wybrały się na spacer w ich poszukiwaniu. Udało nam się - wszystkie dzieci były zachwycone ich znalezieniem!

Przedszkole - "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Najstarsze grupy w naszym przedszkolu, tj. "Jeżyki", "Gwiazdki", "Misie" biorą udział w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jego celem jest nauka podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą: ochrony środowiska, klimatu, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Tym razem dzieci wykonały misję "Na tropie zmian klimatycznych" - dowiedziały się o ich negatywnych konsekwencjach oraz o tym, co trzeba zrobić, aby zminimalizować
skutki naszych niewłaściwych zachowań. Przedszkolaki wykonały różne ciekawe zadania związane z ww. tematyką. Na zakończenie zajęć każdy dostał swój identyfikator "Kubusiowego Przyjaciela Natury", w których zbierać będzie odznaki za każdą wykonaną misję.

Przedszkole - wizyta w aptece, teatrzyk

Grupa przedszkolna "Sówki" wybrała się z wizytą do pobliskiej apteki. Panie farmaceutki opowiedziały o swoim zawodzie. Następnie pokazały przedszkolakom m.in. krople, syropy, tabletki, maści, które pomagają nam w walce z chorobą. Dzieci dowiedziały się, że praca farmaceuty nie polega tylko na sprzedawaniu leków, ale także na wykonywaniu różnych mikstur, maści według specjalnych receptur.
"Sówki" również pobawiły się w małych aktorów. Dzieci zaprezentowały w swojej grupie przedstawienia przez siebie wymyślone. Było bardzo zabawnie!

Przedszkole - Zasady Zdrowego Przedszkolaka

W dniu 10 marca br. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dotyczące zasadach zdrowego przedszkolaka, które poprowadziły Panie z "Centrum dietetyki Zdrowy Duet". Dzieci dowiedziały się między innymi, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Miały również okazję wymienić swoje ulubione zdrowe potrawy. Ponadto przedstawione zostały także niezdrowe pokarmy, które zawierają głównie cukier. Teraz już każdy przedszkolak wie, i ten duży i ten mały, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu zdrowe odżywianie.

Przedszkole - "Trzy dary"

Tematem ubiegłego tygodnia w grupie przedszkolnej "Jeżyki" były "Bajki i baśnie". Wobec tego postanowiliśmy odegrać spektakl pt. "Trzy dary". Na początku dzieci przygotowały oraz pokolorowały postacie biorące udział w bajce. Następnie nauczyciel przedstawił teatrzyk. Dzieci również miały okazję odegrać scenki oraz wymyślić własne bajki i opowiadania. Dzięki zajęciom przedszkolaki mogły rozwijać własną twórczość, co sprawiło im dużo radości.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice
ul. Zwycięstwa 7
43-178 Ornontowice
tel./fax:32 2355016
NIP:635-17-19-984
zsp@ornontowice.edu.pl

Biuletyn Informacji Publicznej

Godło Polski

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer