2013 Rok Juliana Tuwima


Minął już rok 2012, który ogłoszono Rokiem Janusza Korczaka. Z tej okazji odbyło się wiele imprez, konkursów i ciekawych wydarzeń. Rozpoczynający się rok 2013 należeć będzie do poety Juliana Tuwima.


Kim był Julian Tuwim?

Julian Tuwim to polski poeta żydowskiego pochodzenia, wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Urodzony 13 września 1894 w Łodzi. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia. Podpisywał się on ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński. Zmarł 27 grudnia 1953 w Zakopanem i pochowany została na warszawskich Powązkach.
Wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Dyzio Marzyciel”, Abecadło”, „Bambo”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”, „Ptasie radio”, „Warzywa”, „Rzepka” i wiele innych

Idea

W tym roku mija 60 lat od śmierci Tuwima oraz sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". Patronat ten zaproponowany został przez Urząd Miasta Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, skąd pochodził poeta. Pod koniec 2012 roku pomysł ten poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sejm przyjął zgłoszoną uchwałę argumentując "Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima".

Obchody

Obchody Roku Tuwima zainaugurowano 6 stycznia imprezą przy pomniku Ławeczce Tuwima przed łódzkim magistratem. Łodzianie mogli usłyszeć debiutancki wiersz poety i rockowe aranżacje jego utworów.
W najbliższym czasie mają też zostać ogłoszone konkursy na plakat i logo obchodów, uruchomiona zostanie także specjalna strona internetowa. W lutym zaś wystartuje ścieżka edukacyjna w łódzkich szkołach i bibliotekach. Wkrótce ogłoszony też zostanie ogólnopolski konkurs na komiks o Tuwimie (rozstrzygnięcie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w październiku).
Obchodom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne, m.in. ogólnopolskie konkursy, spotkania, debaty, koncerty, spektakle teatralne, happeningi, imprezy organizowane na trasie Łódź-Warszawa. Mają powstać tablice pamiątkowe, ścieżki edukacyjne oraz Literacka Nagroda Miasta Łodzi.
Oprócz poety, najbliższy rok upłynie pod znakiem kompozytora Witolda Lutosławskiego i chemika Jana Czochralskiego.

Pismo ręczne

Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.

Książki na łańcuchu

Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.

Straszne księgi

W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.

Księgi średniowieczne

Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer