„Biblioteka uczniowska liczy 167 tomów jest w starej szkole (częściowo) i w nowej częściowo. Korzystało z niej 314 uczniów, ilość wypożyczeń 1402. Czasopisma:
Rok szkolny 1935/36
„Z Funduszów Towarzystwa Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych w Katowicach [szkoła] otrzymała 72 tomy do biblioteki uczniowskiej. Biblioteka liczy 150 dzieł w 205 egzemplarzach.”
Rok szkolny 1945/46
„Budynek szkoły wraz ze wszystkimi pomocami naukowymi w styczniu 1945 została spalony zupełnie.”
Rok szkolny 1946/47
„Biblioteka otwarta w obecności Inspektora Szkolnego ob. Rusinla w dn. 13.10.1945 biblioteka uczniowska licząca 124 złożonych i uzbieranych po domach książek powiększyła znacznie swój stan zawierając we wrześniu 1946 – 460 egz.
Do wzbogacenia biblioteki przyczyniła się Huta Szkła ofiarując szkole kwotę 2500 zł i Związek Weteranów Powstań Śląskich – 500 zł.”
Rok 1953
Pierwsze wpisy w książce inwentarzowej księgozbioru biblioteki szkolnej pochodzą z 1953 roku. Wśród pierwszych pozycji możemy znaleźć:
Pierwszą księgę inwentarzową podpisała p. Eleonora Fityka.
Rok szkolny 1955/56
„Z dn. 1 stycznia 1956 zorganizowana została biblioteka i świetlica, która liczyła 800 tomów; w ciągu kilku miesięcy liczba ta powiększyła się znowu o 170, dzięki dotacji G. S. oraz zaopatrzeni z ramienia Ministerstwa Kultury. Bibliotekarką jest ob. Adamczyk Marta, która z całym zapałem i zamiłowaniem prowadzi bibliotekę.”
Rok szkolny 1988/89
„Skład Rady Pedagogicznej przedstawiał się następująco:
[…] Elżbieta Rudek – bibliotekarka”
Rok szkolny 1990/91
„Skład Rady Pedagogicznej:
[…] Elżbieta Rudek – bibliotekarka. […] Na emeryturę przeszły p. Janina Sowa i p. Elżbieta Rudek.”
Rok szkolny 1991/92
„Do grona nauczycielskiego doszły nowe nauczycielki: p. U. Adamczyk – nauczanie początkowe, p. mgr. A. Szuba – nauczanie chemii, p. D. Jasielczuk – geograf i matematyk, p. E. Wagner – bibliotekarka, siostra katechetka Grażyna. […] Z emerytów pracowały po 5 godzin tylko 3 panie: A. Pucyk, E. Rudek, B. Chmiel. Odeszły: p. A. Płonka i mgr U. Stopa, a na emerytuję p. J. Sowa i E. Rudek. [? - nieścisłość]
Rok szkolny 1992/93
„Na pół etatu w bibliotece pracowała emerytka pani E. Rudek.”
Rok szkolny 1993/94
„Do stałego grona pedagogicznego doszły następujące panie: […] Kornelia Osińska, córka mgr Rity Osińskiej (będzie pracować w bibliotece szkolnej na 1/2 etatu) […].”
Rok szkolny 1994/95 – przejęcie szkoły przez władze samorządowe
„Od 1 września 1994 r. zgodnie z koncepcją prowadzenia szkoły został opracowany program szkoły autorskiej – wprowadzenie modelu mikrosystemu ekologiczno-wychowczego, który chcemy przez czas trwania naszej kadencji wdrażać. […] Do realizacji tego programu zgromadziliśmy dzięki Fundacji „Silesia” księgozbiór w bibliotece szkolnej, który będzie służył nauczycielom i uczniom w edukacji ekologicznej.”
Rok szkolny 1995/96
„Rada Pedagogiczne liczy 39 osób, doszła do nas p. Justyna Wieczorek do świetlicy oraz Sabina Mendel do biblioteki.
[…] Skoro jestem przy sprawach gospodarczych to należy zaznaczyć, iż przy ich realizacji pomocna była Gmina Ornontowice – radni, zarząd, wójt oraz Komitet Rodzicielski. W ramach realizacji tych zadań dokonano: […] wzbogacono księgozbiór”
Rok szkolny 1996/97 – nadanie szkole im. K. Miarki
„Rada pedagogiczna liczy 44 nauczycieli. Doszli do nas ks. D. Gembała, Siostra Wiolletta, mgr K. Kniejska, Sittek M., M. Gabor.”
M.Sittek – bibliotekarka
Rok szkolny 1997/98
„Uczniowie w ramach przysposobienia czytelniczego odwiedzali bibliotekę gminną oraz miejską w Rybniku”
Rok szkolny 1998/99
oddanie do użytku nowego skrzydła szkoły (obecnej siedziby Gimnazjum im. Noblistów Polskich). Na najwyższym piętrze znalazła się przeniesiona biblioteka szkolna. Znajdowała się tam, aż do momentu podzielenia księgozbioru i samej biblioteki osobno dla Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.
W roku szkolnym 1999/2000 - pierwszym roku reformy szkolnictwa wprowadzającej nowy typ szkół - gimnazjów,w naszej szkole były tylko 4 klasy (jeden rocznik), a stanowisko bibliotekarza piastowała Maria Sittek. Była ona zatrudniona już od wielu lat na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki, przylegającej bezpośrednio do Gimnazjum.
Przez pewien czas bibliotekarka prowadziła jednocześnie dwie biblioteki szkolne, przy czym biblioteka gimnazjalna otwarta była przez 15 godzin w tygodniu. Kiedy jednak zwiększyła się liczba klas, przybyło uczniów i nauczycieli, pojawiła się potrzeba wydłużenia czasu otwarcia biblioteki gimnazjalnej. W związku z tym we wrześniu roku szkolnego 2000/2001 zastały rozdzielone księgozbiory obu szkół i nasza biblioteka rozpoczęła samodzielną działalność ze zbiorem liczącym prawie 1800 egzemplarzy książek.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat biblioteką opiekowały się także Maria Bończyk i Danuta Jasielczuk.
Obecnie w bibliotece znajduje się 5774 książek. Księgozbiór ukierunkowany jest przede wszystkim na ucznia. Oprócz lektur dużą grupę stanowią kolorowe książki dla najmłodszych.
Książki dla ucznia starszego podzielone są na działy, a wewnątrz działu obowiązuje układ alfabetyczny:
Literatura popularno-naukowa jest ułożona według działów UKD (Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej). W trakcie tworzenia jest także elektroniczna baza danych, w której znajduje się obecnie ok. 1,5 tys. rekordów.
Z biblioteki, czytelni oraz stanowisk komputerowych mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a zasady korzystania określają stosowne regulaminy.
Odrobina wspomnień...
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Nowa biblioteka, wizytacja z kuratorium.jpg | 216.25 KB |
Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.
Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.
W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.
Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer