CO LUBIĄ NASI CZYTELNICY?

Ranking na czytelnicze bestsellery przeprowadzony został wśród uczniów naszej szkoły z klas II-VI w Miesiącu Bibliotek Szkolnych w październiku 2012 r. Lista utworzona została według ilości oddanych głosów na poszczególne tytuły i tematykę przedstawia się następująco:

1. Seria „Opowieści z Narnii”
2. Seria książek o Harrym Potterze
3. Dzieci z Bullerbyn
4. Akademia Pana Kleksa
5. Seria „Zaopiekuj się mną!”
6. Książki o Scooby Doo; Karolcia
7. Książki o Mikołajku
8. 120 przygód Koziołka Matołka
9. Komiksy „Gigant”
10. Szatan z siódmej klasy; Bracia Lwie Serce
11. O psie, który jeździł koleją; Cykl „Cień nocy” ; Chłopcy z Placu Broni
12. Przygody Tomka Sawyera
13. Kajtkowe przygody
14. Spotkanie nad morzem; Saga „Zmierzch”; Książki o Batmanie; Charlie i fabryka czekolady
15. Seria „Monster High”; Pinokio; Książki o Martynce; Książki o Barbie; Dziewczynka z zapałkami
16. Hobbit; Ronja córka zbójnika; Książę i żebrak; Ania z Zielonego Wzgórza
17. Bolek i Lolek; Calineczka; Ciemność przed świtem; Cykl „Strażnicy nocy”; Dynastia Miziołków; Kopciuszek; Królowa Śniegu; Książki o Garfieldzie; Książki o Myszce Miki; Książki o Smerfach; Kubuś Puchatek; Legendy polskie; Oto jest Kasia; Piraci z Karaibów; Seria „Jak się składa...”; Ten obcy; W 80 dni dookoła świata
18. Cukierki; Cykl „Pamiętnik nastolatki”; Cykl „To ja Lucy”; Cykl „Tunele”; Cykl „Wampiraci”; Czarnoksiężnik z Krainy Oz; Czerwony Kapturek; Królewna Śnieżka; Książki o Franklinie; Książki o Tomie i Jerrym; Mała Syrenka; Mity greckie; Pamiętnik narkomanki; Seria „Koszmarny Karolek”; Seria „Pamiętniki wampirów”; Seria „Pan Samochodzik”; Seria „Straszna historia”; Seria „Szkoła gwiazd”; Seria „Tęczowa magia”; Siostry; Zaczarowana zagroda
19. Oraz 83 tytuły książek, cykli i serii wymienionych tylko 1 raz

Pismo ręczne

Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.

Książki na łańcuchu

Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.

Straszne księgi

W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.

Księgi średniowieczne

Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer