„BIBLIOTEKI SZKOLNE – BRAMY DO ŻYCIA”

Miesiąc Bibliotek

To hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodzonego każdego roku w październiku. Rok 2013 jest także Rokiem Juliana Tuwima i wiele wydarzeń w naszej bibliotece jest inspirowanych także tym wydarzeniem. Oto jak nasza biblioteka pragnie włączyć się w obchody święta bibliotek szkolnych...

PRZEZ CAŁY MIESIĄC trwać będą konkursy plastyczne:

• dla klas IV-VI - „Biblioteka miejscem dla każdego” konkurs na plakat promujący biblioteki szkolne;
  • dla klas I-III - „Cuda i dziwy” prace inspirowane wierszem Juliana Tuwima pod tym właśnie tytułem;

W październiku w bibliotece będzie można zobaczyć wystawę starych, zabytkowych książek dostarczonych przez uczniów, a także będących własnością biblioteki. Wystawa nosi tytuł „Książki babci i dziadka”.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć naszą bibliotekę szkolną zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj książkę bibliotece – zostań jej sponsorem”. Będziemy wdzięczni za każdą podarowaną nam książkę w dobrym stanie, przeznaczoną dla dzieci lub młodzieży. Podarowane książki zostaną opatrzone pamiątkowymi naklejkami z nazwiskiem darczyńcy.

W każdą październikową środę „Opowiem Ci bajkę…”. W czasie trwania długich przerw zapraszamy uczniów do wysłuchania audiobooków.

Uczniów z pewnością zainteresuje także ankieta kierowana do nauczycieli nt.„Ulubiona książka mojego dzieciństwa”. Dowiemy się dzięki niej, jakie książki nauczyciele czytali w dzieciństwie i co im się w nich podobało.

W październiku zaplanowaliśmy także konkursy recytatorskie poezji dziecięcej Juliana Tuwima pt. "Tuwim bawi i uczy":

• dla sześciolatków i uczniów klasy I - 23.10 na 3 lekcji (9.35-10.30)
  • dla uczniów klas II i III - 11.10
  • dla uczniów klas IV-VI - 17.10 na 3 lekcji (9.35-10.30)

Dla każdej grupy wiekowej przygotowane zostały zestawy wierszy do wyboru. Ciągle jeszcze można zgłaszać chęć udziału w tych konkursach.

Tradycyjnie zorganizowany zostanie także kiermasz nowych książek. Od 14-18 października będzie można w bibliotece szkolnej obejrzeć i zamówić nowe książki z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Młodsze klasy będą przychodzić z wychowawcami na lekcjach według ustalonego harmonogramu, natomiast pozostałych uczniów i pracowników szkoły zapraszamy w wolnej chwili, w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej.

Dla zainteresowanych uczniów zaplanowany jest wyjazd na 17. Targi Książki do Krakowa. Odbędzie się on w sobotę 26 października. Szczegółowe informacje uzyskać można w bibliotece.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie w tym miesiącu coś ciekawego.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Październik 201343 KB

Pismo ręczne

Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.

Książki na łańcuchu

Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.

Straszne księgi

W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.

Księgi średniowieczne

Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.