Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem: „Biblioteki szkolne – bramy do życia”. Jako, że rok 2013 jest także ogłoszony „Rokiem Juliana Tuwima” wiele konkursów było inspirowanych jego twórczością. W Miesiącu Bibliotek Szkolnych - październiku w naszej bibliotece obywały się następujące imprezy:
1.„Tuwim uczy i bawi”
to hasło konkursu recytatorskiego przeprowadzonego w dniu 23.10.2013 r. W konkursie uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej oraz przedszkolaki z grup: „Motylki”; „Stokrotki”; „Jeżyki” ogółem wzięło udział 21 osób. Uczestnicy prezentowali wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Wyniki: przedszkolaki
I miejsce - Gembolis Natalia grupa „Jeżyki” - 154p.
II miejsce - Trześniowski Dawid grupa „Jeżyki” - 150p.
III miejsce - Warzecha Karolina grupa „Motylki” - 144p.
- Klima Zuzia grupa „Jeżyki” - 144p.
Klasa pierwsza:
I miejsce - Jurzykowska Matylda kl. I b - 166p.
II miejsce - Ulbrich Klaudia kl. I b - 165p.
III miejsce - Korandy Magda kl. I b - 164p.
Wyróżnienie:
Cembrzyński Szymon kl. I a - 159p.
Kwarcińska Oliwia kl. I c - 159p.
Mroczkowska Wiktoria kl. I c - 159p.
Nowak Natalia kl. I c - 159p.
Ogółem można było zdobyć 180p.
W komisji udział wzięli nauczyciele: Maria Sittek i Anna Wajszczyk oraz uczennice klasy szóstej: Katarzyna Nowak; Wiktoria Szwerthalter; Martyna Siedlaczek, Emilia Kalabis.
Konkurs recytatorski przeprowadzony został również w dniu 11.10.2013r. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich, ogółem wzięło udział 15 osób. Uczniowie prezentowali wiersze :
Wyniki:
I miejsce - uczeń kl. II c - 174p.
II miejsce - Siedlaczek Julia kl. II b - 171p.
III miejsce - Lindner Julia kl. III b - 167p.
Wyróżnienie:
Działkowska Anna kl. III b - 156p.
Wojtaś Oliwia kl. III a - 151p.
Ogółem można było zdobyć 180p.
W komisji udział wzięli nauczyciele: Sabina Mendel i Maria Sittek oraz uczennice klasy szóstej: Katarzyna Nowak; Wiktoria Szwerthalter; Martyna Siedlaczek, Emilia Kalabis.
W dniu 17.10.2013 r. przeprowadzono konkurs recytatorski kierowany do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Chęć wzięcia udziału zgłosiło 10 uczniów, a ostatecznie do konkursu przystąpiło 6 osób. Uczniowie prezentowali wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Wyniki:
I miejsce - Hylewska Nikola kl. IV A - 113p.
II miejsce - Gendarz Natalia kl. IV B - 112p.
III miejsce- Spyra Małgorzata kl. IV B - 106p.
Wyróżnienie:
Grzywok Natalia kl. IV A - 95p.
Grzywok Kinga kl. V A - 64p.
uczennica kl. V A - 45p.
Ogółem można było zdobyć 140p.
W komisji udział wzięli nauczyciele: Katarzyna Siwicka i Katarzyna Walczak oraz 2 uczennice klasy szóstej.
2. „Cuda i dziwy”
to tytuł konkursu plastycznego w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III. Na konkurs wpłynęło 20 prac, które oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Walczak, p. Katarzyna Siwicka, p. Anna Wajszczyk.
Wyniki:
I miejsce: Amelia Połeć - III A; Magdalena Szpik - III A.
II miejsce: Mateusz Buszka – I A; Max Biskup – I A.
III miejsce: Natalia Michałowska – I A.
3. „Biblioteka miejscem dla każdego”
konkurs plastyczny ogłoszony dla uczniów klas IV- VI. Na konkurs wpłynęło 10 prac, które oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Walczak, p. Katarzyna Siwicka, p. Anna Wajszczyk.
Wyniki:
I miejsce: Noemi Winkler, IV A.
Wyróżnienia:
Wiktoria Radomska
Oliwia Wilhelm
Laura Ochenkowska
4. ”Książki babci i dziadka”
Przez cały miesiąc prezentowały były książki z których korzystali nasze babcie i dziadkowie. Na wystawie znalazły się między innymi stare podręczniki, lektury szkolne, poradniki. Najstarsza prezentowana książka została wydana pod koniec XIX wieku, którą przyniosła uczennica kl. IVa Agnieszka Krzyśków. Książki na wystawę dostarczyli uczniowie, nauczyciele oraz wykorzystano zbiory naszej biblioteki. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem.
5. XVII Targi Książki
26 października zorganizowano wyjazd na XVII Targi Książki do Krakowa. Uczestniczyło 14 uczniów 3 nauczycieli oraz trzech absolwentów naszej szkoły. Oprócz wielu ciekawych nowości uczestnicy mogli się spotkać z autorami książek. Zakupiono 11 książek do biblioteki między innymi książki p. Agnieszki Stelmaszyk, w których autorka wpisała dedykacje dla przyszłych czytelników.
6. Ankieta dla nauczycieli
Wśród nauczycieli przeprowadzono ankietę wynikiem której jest ranking na Ulubioną książkę dzieciństwa naszych nauczycieli
Najwięcej punktów zdobyły książki:
1. „Ania z Zielonego Wzgórza”,
2. „Dzieci z Bullerbyn”,
3. „W pustyni i w puszczy”,
4. „Plastusiowy pamiętnik”,
5. „Szatan z 7 klasy”
6. „Karolcia”
7. „Czarne stopy”
8. „Godzina pąsowej róży”
9. „Wakacje z duchami”’
10. Baśnie braci Grimm
Bardzo wiele punktów zdobyły serie:
Przygody Tomka Wilimowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego oraz „Pan Samochodzik" Zbigniewa Nienackiego.
7. Akcja „Opowiem Ci bajkę…”
Polegała na odtwarzaniu audiobooków w czasie długich, środowych przerw. Dzieci mogły wysłuchać w tym czasie fragmentów książki J.K. Rowling pt. „Harry Potter i kamień filozoficzny”, a także baśni: „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Calineczka” oraz „Bazyliszek”. Wszystkie audiobooki czytał Piotr Fronczewski.
8.„Podaruj książkę bibliotece – zostań jej sponsorem”
Jest to akcja przyjmowania darów książkowych zapoczątkowana w Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Do biblioteki można dostarczać książki nadające się dla czytelników szkoły podstawowej, które zostaną wpisane do księgozbioru i opatrzone naklejką z nazwiskiem darczyńcy. Akcja będzie kontynuowana do końca roku szkolnego.
Aby uświetnić obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zyskała świąteczne dekoracje już od samych drzwi. Zgodnie z hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia” zachęcające dekoracje i wystawy przyciągnęły wiele ciekawskich spojrzeń. Gazetka na korytarzu także poświęcona temu wydarzeniu informowała na bieżąco o wszystkich organizowanych przez bibliotekę imprezach.
Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.
Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.
W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.
Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer