Cicha przystań

Na przełomie stycznia i lutego br. udało nam się zrealizować projekt antystresowy „Cicha przystań” sfinansowany z pomocą środków Fundacji JSW oraz środków własnych szkoły.

Inspiracją do napisania projektu były nasze obserwacje, nasilającego się poziomu lęku, objawy depresyjne, ataki paniki i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem u uczniów. Założeniem projektu było stworzenie przestrzeni przyjaznej uczniowi, borykającemu się z problemami emocjonalnymi i wysokim poziomem lęku oraz dającej możliwość schronienia się przed trudnymi sytuacjami szkolnym. Miejsca, gdzie uczniowie będą mogli uzyskać wsparcie w otoczeniu sprzyjającym redukcji stresu i możliwości otwarcia się oraz pracy nad emocjami. W związku z tym zmodernizowano gabinet pedagoga szkolnego klas 4-8 i wyposażono go w nowoczesne i estetyczne meble, fototapetę z motywem lasu oraz wygodną leżankę do treningów EEG Biofeedback. Zakupiono również huśtawkę służącą odprężeniu oraz dobrej jakości słuchawki, pozwalające na redukcję napięć podczas słuchania muzyki relaksacyjnej. Gabinet wyposażono również w gry dydaktyczne, pomagające opanować stres oraz poradniki dla uczniów i nauczycieli na temat radzenia sobie z emocjami i stresem. Drzwi gabinetu zostały wyciszone, aby nie dochodziły hałasy z korytarza i zapewniły ciszę i spokój.

W ramach realizacji projektu uczniowie mają również możliwość wzięcia udziału w cyklu warsztatów relaksacyjnych, na których pod okiem trenera uczą się technik relaksacyjnych, pracy z oddechem i napięciem mięśniowym. Warsztaty antystresowe mają wyposażyć uczniów w umiejętności redukowania stresu i osiągania stanu równowagi psychicznej.

Gabinet „Cicha przystań” ma być też miejscem spędzania przerw przez uczniów, którzy są zagubieni w przestrzeni szkolnej lub szukają ciszy i spokoju. Ważne, aby mogli poczuć się tu bezpiecznie i komfortowo. Gabinet ma też tworzyć przyjazną atmosferę podczas trudnych często rozmów z rodzicami i uczniami oraz budować przyjazny klimat w szkole. Mamy nadzieję, że „Cicha przystań” przyczyni się do poprawy jakość naszych spotkań i przyniesie wszystkim wiele pozytywnych emocji.

Zdjęcia do artykułu