EDUKACJA CZYTELNICZA W PRZEDSZKOLU

W przedszkolu od października realizowana jest w grupach 3,4 - latków innowacja pedagogiczna w zakresie edukacji czytelniczej z elementami bajkoterapii „MAŁY CZŁOWIEK W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”
Edukacja czytelnicza w przedszkolu ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Poprawia koncentrację uwagi dziecka i jego rozwój emocjonalny, uczy myślenia, wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.

Częste czytanie dzieciom poszerza ich wiedzę ogólną, a zarazem ułatwia późniejszą naukę w szkole. Buduje więź między dorosłym i dziećmi, a także wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka i ułatwia osiąganie sukcesów. Rozwój zainteresowania książką kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy oraz może mieć duży wpływ na zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.

W miesiącu październiku zrealizowano następujące założenia innowacji:
  • codzienne czytanie literatury dziecięcej przez nauczycieli,
  • w salach zabaw zorganizowano kąciki książek, z możliwością swobodnego dostępu dzieci,
  • nawiązana została współpraca z biblioteką szkolną, gdzie odbywały się spotkania połączone z wypożyczaniem książek do czytania w przedszkolu,
  • zorganizowane zostały urodziny Kubusia Puchatka w przedszkolu,
  • zaproszono nauczycielkę muzyki Panią Kasię do czytania dzieciom, dzieci poznały różne instrumenty oraz pracę nauczyciela muzyki,
  • Pani Sabina (pedagog szkolny) czytała dzieciom bajki terapeutyczne,
  • zaproszeni rodzice czytali bajeczki o przygodach Kubusia Puchatka.